نیرویی از هیچ (خلاء) بر نانو ذرات

نانو ذره، ذره‌ای است که ابعاد آن در حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد. نانوذرات علاوه‌بر نوع فلزی، عایقها و نیمه هادی‌ها، نانوذرات ترکیبی نظیر ساختارهای هسته‌لایه را نیز در بر می‌گیرند. همچنین نانوکره‌ها، نانومیله‌ها، و نانوفنجان‌ها تنها اشکالی از نانو ذرات در نظر گرفته می‌شوند. نانوذرات در اندازه‌های پایین نانوخوشه به حساب می‌آیند. نانوبلورها و نقاط‌کوانتومی نیمه‌هادی نیز زیرمجموعه نانوذرات هستند.

اخیراً گروهی از پژوهشگران به منظور بررسی اثر نیروی خلاء (اثر کازیمیر) بر نانوذرات، به صورت تحلیلی به مطالعه رفتار نانوذرات چرخان در نزدیکی یک صفحه تخت پرداختند. آنها متوجه شدند اثرکازیمیر می تواند نانوذرات را به صورت عرضی از صفحه دور کند، بدون اینکه هیچ تماسی با هم داشته باشند.

:small_orange_diamond:اثر کازیمیر، اثری کوانتومی است و به انرژی خلاء کوانتومی که مقداری غیر صفر است مرتبط می باشد. (به مطلب قبلی مراجعه شود)

درواقع نانو ذرات چرخان، توسط فوتونهای مجازی بمباران می شوند، بطوریکه فوتونها سبب کاهش چرخش آنها و حرکت آنها در جهت عرضی می شود. آنها نشان دادند این نیرو به هندسه و ساختار نانوذرات بستگی دارد. همچنین می توان جهت نیروی عرضی را با تغییر فاصله ی بین ذرات و صفحه کنترل کرد.

از این روش می توان به عنوان تکنیکی در دستکاری و ساخت موادی با ویژگیهای جدید در مقیاس نانو استفاده نمود. این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.118.133605

نوشتهٔ پیشین
خواص نانو مواد – بخش 2 (خواص نوری)
نوشتهٔ بعدی
عجایب فیزیک کوانتوم ; قسمت دوم (نیروی خلاء , اثر کازیمیر )

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست