نانوسکوپی مقیاسهای 13 نانومتری

اساس کار نانوسکوپ این است که سوزن مخصوص دستگاه را در فاصله یک نانومتری جسم موردنظر نگه می دارند و بین سوزن و نمونه یک ولتاژ بر قرار می کند.در نتیجه جریانی از الکترون ها از طریق سوزن از نمونه عبور می کند که به آن جریان تونلی می گوییم.با این کار یک تونلی از هوا بین سوزن و نمونه ایجاد می شود.

هر چه قدر فاصله بین سوزن و جسم کمتر باشد جریان عبوری بیشتر است.حال اگر بتوانیم با یک سیستم الکترونیکی فاصله بین سوزن و نمونه را ثابت نگه داریم با اسکن کردن سطح نمونه جریان تونلی کم و زیاد می شود.در نهایت جریان های عبوری تبدیل به سیگنال هایی می شوند که تصویر را برای ما بوجود می آورند. این نانوسکوپ به صورت سه بعدی از سطح اجسام تصویر تهیه می کند.

دانشمندان توانستند یک تکنیک جدید پیشرفته و با وضوح بسیار بالا برای مشاهده ذرات در مقیاس 13 تا 28 نانومتر ابداع کنند. بطوریکه امکان مشاهده نمونه های زیستی تا 10 برابر کوچکتر از آنچه میکروسکوپها و نانوسکوپهای حال حاضر قادر به رویت هستند را ممکن می سازد.

در حال حاضر، برای دید فوق وضوح در مقیاس نانو نیاز به یک لیزر با توان بسیار بالا است. علاوه بر اینکه بسیار گران (حدود 1میلیون دلار) هستند، چنین لیزر پرتوانی وقتی به یک نمونه زیستی تابیده شود، عملا سبب پخته شدن آن می شود. بدیهی است کسی نمیخواهد نمونه اش پخته شود وقتی دارد به آن نگاه میکند. لذا باید دنبال روش دیگری بود.

این گروه پژوهشی، نانوذرات خاصی که لامپ -گونه نامیده میشوند را بکارگرفته اند. آنها همانند پروبهای مولکولی کوچک برای روشن کردن ساختاری که میخواهیم ببینیم عمل می کنند، نانو ذرات با برانگیخته شدن در طول موجهای مشخص موجب انتشار نور می شوند. درنتیجه توان لیزر موردنیاز تا 3 برابر کاهش می یابد و یک لیزر کم توان فروسرخ کافی خواهد بود. در واقع این نوع نانوذرات نسل جدید پروبهای لومینسنت در نانوسکوپی نوری خواهند بود.

این روش به محققان امکان مشاهده عمیقتر و واضحتر در سطح سلولی و میان سلولی نظیر پروتئینها، آنتی بادی ها و آنزیمها را خواهد داد. درواقع رویکردی کاملاً جدید و پیشرفته در مطالعه فرآیندهای زیستی زنده است.

:small_orange_diamond:نتایج این پژوهش در مجله نیچر- ژانویه 2017 منتشر شده است.
:small_red_triangle:لینک مقاله : goo.gl/dQEHD5

نوشتهٔ پیشین
کاربرد گرافین (جادوی قرن 21) در پزشکی
نوشتهٔ بعدی
درخت شهری هوشمند

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست