ماده بیشتر جهان را تشکیل داده تا ضدماده شواهد، تفاسیر و اطلاعات

یک سوال اساسی در مورد شکل گیری جهان این است که چرا مقدار ماده بیشتر از ضد ماده است. تصور می شود که این نابرابری مربوط به نقض یک اصل بنیادی در فیزیک باشد. قوانین فیزیک اساساً متقارن هستند. درواقع انتظار میرود آنچه برای ذرات ماده در جهان ما صادق است باید برای ذرات ضد ماده در جهان آینه ای نیز صادق باشد.

اما این همیشه اتفاق نمی افتد و نشان داده شده است که کوارکها مانند همتایان ضدذره خود رفتار نمی کنند. چنین نقض تقارنی به نقض CP شناخته می شود، که هنوز برای لپتون ها اثبات نشده است. لپتونها دسته ای از ذرات بنیادی شامل الکترون ها، میون ها و نوترینوها هستند.

پژوهشی که دیروز در مجله نیچر منتشر شد، گزارشی از نتایچ محققان ژاپنی گروه T2K در آزماشگاه عظیم سوپرکامیوکنده است. که موفق شدند شواهد قابل توجهی را در بررسی این نقض تقارن ارائه کنند.

این تیم با استفاده از ردیاب سوپرکامیوکنده (تصویر) برای آشکارسازی نوترینوها که در فاصله 295 کیلومتری در مجتمع شتابدهنده جی-پارک در توکای ژاپن تولید شده است، اقدام کرد. آنالیز داده های آنها تایید کرد که احتمال تبدیل شدن نوترینو میون به نوترینوی الکترون، با احتمال تبدیل شدن آنتی نوترینوی میون به آنتی نوترینوی الکترون متفاوت اندازه گیری شده است. در نتیجه نشانه ای از نقض سی پی در لپتون ها است. این پژوهش گزارش می دهد که اختلاف بین نوترینوها و آنتی نوترینوها با اطمینان 99.7٪ منجر به شواهدی از نقض سی پی در سطح اطمینان 95٪ می شود.

اگر این اندازه گیری ها در آینده دقیق تر تأیید شود، نقض CP ممکن است راهی برای توضیح علت برتری مقدار ماده بر ضد ماده (پاد ذره) در جهان باشد.

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01022-3

, ,
نوشتهٔ پیشین
تراشه های کامپیوتری، کامپیوترهای نورومورفیک، با شبیه سازی ساختار دینامیک مغز
نوشتهٔ بعدی
GPS و نظریه های نسبیت خاص و نظریه‌های نسبیت عام

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست