شواهدی از بعد چهارم فضایی

تاکنون با سه بعد فضایی و یک بعد چهارم زمان در ارتباط بودیم تا دراعماق عالم حرکت کنیم. هرچند در برخی نظریه های فیزیکی مثل نظریه های ریسمان، وجود ابعاد فضایی اضافه حتی تا 6 بعد دیگر نیز پیش بینی شده است. این ابعاد اضافه به گونه ای فشرده شده اند که در انرژی های پایین قابل درک نیستند.

اخیرا دو گروه از دانشمندان به صورت جداگانه نشان داده اند که یک بعد چهارم فضایی می تواند بغیر از سه بعد دیگر فضایی وجود داشته باشد. با کنارهم قرار دادن دو آزمایش دوبعدی طراحی شده، دو گروه از اروپا و آمریکا به صورت جداگانه توانستند تاثیر بعد چهارم فضایی را در ابعاد پایینتر با استفاده از اثر #کوانتومی هال ثبت کنند.

اثر هال کوانتومی راهی مطمئن برای محدود کردن الکترون ها و انجام آزمایش روی آن هاست. آن ها با سرد کردن اتم ها تا دمای صفر و قرار دادن آن ها در شبکه دوبعدی و با استفاده از لیزر این آزمایش را انجام دادند.

به بیان دیگر درست مانند یک جسم سه بعدی که سایه ای دوبعدی ایجاد می کند، دانشمندان مشاهده کردند که یک سایه سه بعدی به وسیله یک جسم چهاربعدی تشکیل می شود؛ با اینکه خود جسم چهاربعدی قابل مشاهده نیست. ابن نتابج مکن است بتواند بسیاری از حقایق فیزیک بنیادی را رمزگشایی کند. همچنین این آزمایش تصویری از تاثیراتی که این بعد چهارم فضایی ایجاد می کند، می دهد. هرچند ما نمی توانیم به این بعد چهارم دسترسی داشته باشیم، اما مکانیک کوانتومی می تواند به ما تصویری هولوگرامی از بعد چهارم ارائه دهد و دید ما را نسبت به عالم عمیق تر کند.

:small_red_triangle:نتایج این آزمایش ها در شماره اخیر مجله Nature به چاپ رسیده است.

:small_orange_diamond:لینک مقاله: https://www.nature.com/articles/nature25000

نوشتهٔ پیشین
ابَرسیال، چگالش بوز-اینشتین و نوبل فیزیک 2001
نوشتهٔ بعدی
شتاب دهنده های ذرات

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست