شتاب دهنده های خطی

دستگاهی که به کمک امواج الکترومغناطیس ذرات بارداری مانند الکترون را تا انرژی های بسیار بالا شتاب می دهد. از باریکه های الکترون در انرژی های بالا می توان در درمان های سطحی استفاده کرد. در صورت وجود تومورهای عمقی دیگر نمی توان با الکترون آن ها را درمان کرد، در این حالت باید آنها را با فوتون درمان کرد، در نتیجه برای تولید فوتون، این الکترون های پرانرژی با هدفی برخورد می کنند و پرتوهای X تولید می کنند.

دستگاه شتاب دهنده خطی قادر به درمان تمامی تومورها در اعضای بدن بوده ؛این دستگاه برای همه قسمت های بدن استفاده می گرددو با استفاده از تکنیک های متداول و روش های درمانی از جملهIMRT,IGRT,IORT,SRS,SBRT بهترین نوع درمان را به بیمار و کلینیک ها ارائه می‌دهد.

شتاب دهنده های خطی بسته به انرژی ، به سه دسته ی انرژی پایین، انرژی متوسط و انرژی بالا تقسیم می شوند. تفاوت اصلی بین شتاب دهنده های خطی، محدوده  انرژی فوتون و الکترون تولیدی آنهاست و خریداران برای تعیین نوع نیاز مرکز باید به استفاده های اصلی دستگاه توجه داشته باشند.

از آنجا که تومورهای سرطانی در عمق ها و مکان های مختلفی در بدن ایجاد می شوند، پرتو درمانی نیاز به طیفی از انرژی فوتون ها و الکترون ها دارد. از طرفی تقریبا 60 درصد از بیماران نیاز به درمان با انرژی پایین، 25 درصد از بیماران نیاز به درمان با انرژی متوسط ​​به بالا و تنها 15 درصد از بیماران نیاز به پرتو الکترونی با انرژی بالا دارند. بنابراین تصور خرید شتاب دهنده های انرژی بالا صرف نظر از نیاز مرکز درمانی و صرفا بخاطر وسیع تر بودن رنج انرژی ها، تصوری نادرست است، چراکه هزینه های نگهداری و خرید آنها بسیار بیشتر از نمونه های با انرژی پایین است و تنها 15درصد از طیف بیماران را پوشش می دهد.

شتاب دهنده های خطی با انرژی بالا در درمان یاخته های عمیق تر مانند تومورهای لگن و قفسه سینه استفاده می شوند. علاوه براین، شتاب دهنده های با انرژی بالا می توانند پرتوهای کم انرژی نیز تولید کنند، در نتیجه قادر به درمان رنج وسیع تری از بیماران نسبت به نوع کم انرژی تر خود هستند. البته از این نکته هم نباید غافل شد، که این نوع  شتاب دهنده  ها به طور قابل توجهی گران تر از بقیه هستند.

 

نوشتهٔ پیشین
رادیو تراپی(پرتو درمانی)
نوشتهٔ بعدی
تحریک مغناطیسی مغز (TMS)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست