خواص نانو مواد 1

به طور کلی مواد دارای سه بعد طول، عرض و ارتفاع هستند. اگر حداقل یکی از این ابعاد در مقیاس 100-1 نانومتر باشد، به آن ماده نانوساختار می گویند.

مواد نانوساختار بر حسب اینکه چند بعد در مقیاس نانو داشته باشند، به چهار دسته تقسیم می شوند: نانوذرات (Nano Particles)، نانوسیم‌ها (Nano Wiers)، لایه‌های نازک (Thin Films) و نانومواد حجیم (Bulk Nanomaterials)

هر جسم سه‌بعدی دارای سه ساختار انرژی مجزا در راستای هر بعد است که برآیند آن‌ها ساختار انرژی کل ماده را بیان میکند. مواد نانوساختار در بعدی که در مقیاس نانو است اصطلاحا محدودیت کوانتومی (Quantum Confinement) دارند. به این معنی که بدلیل محدودیت ابعاد در مقیاس نانو، نوارهای انرژی به صورت گسسته در می‌آید. برای مثال لایه‌های نازک در یک بعد دارای ترازهای انرژی گسسته می‌باشند.

هر چه محدودیت بیشتر باشد (ابعاد کوچک‌تر باشد)، فاصله ترازهای انرژی از هم بیشتر می‌شود. بنابراین یکی از تفاوت‌های اصلی انواع مختلف مواد نانوساختار در تعداد نوارهای انرژی پیوسته و ترازهای انرژی گسسته در سه بعد است که منجر به تغییرات زیادی در خواص آنها می شود.

به طور کلی با تغییر اندازه نانوذرات در محدوده 1 تا 100 نانومتر، نسبت سطح به حجم و فاصله ترازهای انرژی تغییر می‌کند. این دو متغیر عامل بسیاری از تغییر خواص و ویژگی‌ها می‌باشند. با کنترل اندازه نانوذرات می‌توان خواص آن‌ها را کنترل کرد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

خواص نوری، الکتریکی، مغناطیسی، آنتی باکتریال وکاتالیزگری بعضی از ویژگیهای مهم در نانو مواد است که تغییرات آنها منجر به تولید مواد جدید با کاربردهای متفاوت می شود.

در روزهای آتی، این بحث را ادامه خواهیم داد.

نوشتهٔ پیشین
درخت شهری هوشمند
نوشتهٔ بعدی
خواص نانو مواد – بخش 2 (خواص نوری)

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست