تولید برق از موسیقی

تولید الکتریسته فرایند تولید توان الکتریکی از منابع انرژی اولیه است. این مرحلهٔ پیش از تحویل آن به کاربران نهایی برای خدمات در صنعت برق (انتقال، توزیع و غیره) یا ذخیره‌سازی آن (با استفاده از مثلاً روش ذخیرهٔ پمپاژ) است.

با نقش گسترده، ضروری و برجستهٔ نیروی الکتریسیته در زندگی امروز بشر، یکی از ویژگی‌های این انرژی این است که به مقدار زیادی در طبیعت به طور آزاد در دسترس نیست‌؛ بنابراین باید «تولید» شود (یعنی تبدیل دیگر شکل‌های انرژی به الکتریسیته). تولید در نیروگاه‌‌های برق (که به آن «نیروگاه» نیز گفته می‌شود) انجام می‌گیرد. الکتریسته اغلب در یک نیروگاه توسط ژنراتورهای الکترومکانیکی تولید می‌شود؛ که بیشتر توسط موتورهای حرارتی انرژی برگرفته از احتراق یا شکافت هسته‌ای و نیز با وسیله‌های دیگری مانند انرژی جنبشی جریان آب و باد ایجاد می شود. منابع انرژی دیگر شامل فتوولتاییک خورشیدی و انرژی زمین گرمایی است.

 

تبدیل انرژی صوت (اکوستیک) که امواجی مکانیکی است به الکتریسیته ایده چندان جدیدی نیست. مواد پیزوالکتریک وقتی که در معرض لرزش صوت و حتی لمس قرار می گیرند، جریان الکتریسیته تولید می کنند.

بهترین ترکیب متداول اکسید روی است که تحت ارتعاشات صوتی کشیده یا فشرده میشود، و با تبدیل انرژی جنبشی به انرژی الکتریکی یک ولتاژ ایجاد و از طریق نانو ذرات موجود بر روی سطح منتقل می شود. با پوششی از نانو لوله ها در مکان های مختلف سطح، تولید ولتاژهای بالاتر امکان پذیر میشود. این روش در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته و دستگاه های تولید برق از امواج صوتی به عنوان شارژرهای همراه کوچک ساخته و تجاری شده است. نمونه هایی از آنها می توانند یک تلفن همراه را با پخش نمودن موزیک شارژ نمایند.

از این روش می توان در فرودگاه ها و مکان های پرسروصدا برای تولید برق استفاده نمود.

محققان دانشگاه کویین مری و امپریال کالج لندن نشان دادند، کارایی  نانو لوله های اکسید روی در فرکانس رزونانس 10 کیلوهرتز به اوج خود میرسد، این فرکانس جایی است که بخش عمده ای از نت های موسیقی پاپ به آن می رسند.
همچنین آنها نشان دادند استفاده از اکسید روی در کنار سلولهای فوتوولتائیک، کارایی سلولهای خورشیدی در حضور همزمان نور و صدا را افزایش می دهد.

اخیراً تلاشها برای تولید برق از امواج مافوق صوت با روشهای نسبتا مشابه در حال انجام است، بطوریکه بدون تماس و با فاصله بتوان یک دستگاه را شارژ نمود.

نوشتهٔ پیشین
عجایب فیزیک کوانتوم ; قسمت دوم (نیروی خلاء , اثر کازیمیر )
نوشتهٔ بعدی
کاربرد گرافین (جادوی قرن 21) در پزشکی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست