برخورد دهنده هادرونی بزرگ ( LHC )

ک شتاب‌دهندهٔ ذرّه‌ای و برخورددهنده مستقر در سازمان تحقیقاتی سرن در نزدیکی ژنو سوئیس است. این پروژه در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی (۲۰ شهریور ۱۳۸۷ هجری شمسی) پس از ۲۰ سال آماده‌سازی، آغاز به کار کرد. هدف از ساختن آن شناخت اجرام مادّه در حدّ فاصل {‎10^{-23 سانتی‌متر، آزمون مدل استاندارد ذرّات، کشف اجزای یافت نشدهٔ مدل استاندارد، آزمون نظریّهٔ ابرتقارن و نظریه وحدت بزرگ است. از دیگر اهداف مهمّ این پروژه، کشف ذرّهٔ بنیادی هیگز است که فیزیک‌دانان ذرّات بنیادی وجود آن را پیش‌گویی کرده‌اند. ذرّهٔ هیگز یا بوزون هیگز، دخیل در ایجاد جرم در ذرّات بنیادی است.

در این آزمایشگاه، پروتونها، در یک تونل ۲۷ کیلومتری شتاب گرفته و به اندازهٔ ۱۴ تریلیون الکترون ولت انرژی می‌گیرند و با هم برخورد می‌کنند تا این برخورد، ردّی از بوزون هیگز را نشان‌دهد.[

بزرگترین و پرانرژی ترین شتاب دهنده پیچیده ذرات در جهان و همچنین پرهزینه ترین و عظیم ترین ماشین منفرد و آزمایشگاه موجود درجهان LHC میباشد. که با همکاری بیش از 10,000 فیزیکدان و مهندس از بیش از 100 کشور جهان در مدت 30 سال، در زیر مرز فرانسه – سوئیس، نزدیک شهر ژنو ساخته شد، و در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ راه‌اندازی گردید.

هدف از ساخت آن شناخت فیزیک ذرات در مقیاس بسیار بسیار کوچک زیر هسته ای، آزمون و کشف اجزای یافت نشده ی مدل استاندارد، آزمون نظریه اَبَرتقارن، ماده تاریک، نظریه وحدت بزرگ و نشانه های از نظریه ریسمان است. از دیگر اهداف مهم این پروژه کشف ذره بنیادی هیگز بود که فیزیکدانان وجود آن را پیش بینی کرده بودند. و در سال 2013 در این آزمایشگاه عظیم کشف شد.

این شتاب دهنده در عمق بین 50 تا 175 متری زمین قرار دارد، و پروتونها در یک تونل ۲۷ کیلومتری شتاب گرفته و بنا به قانون نسبیت انرژی آنها تا ۱۴ تریلیون الکترون ولت افزایش یافته و با هم برخورد داده می شوند. در طی این برخورد ذرات بسیار زیاد دیگری آشکار میشود. و مطالعه قوانین فیزیک در انرژی های بسیار بالا و در مقیاس بسیار کوچک مطالعه می شود.

انرژی یک گرم پروتون در این شتاب دهنده در 1Tev، معادل انرژی ۲۶ میلیارد کیلو وات ساعت است، که با انرژی حاصل از شکافت ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم یا ۱۵ میلیون بشکه نفت معادل است.

نوشتهٔ پیشین
ورود به دورانی جدیدی از علم با جدیدترین ثبت امواج گرانشی
نوشتهٔ بعدی
حرکت سیالی الکترونها در گرافن

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست